Novinky

Školský poriadok 2022/23 Správa výchovno-vzdelávacej činnosti MŠ 2019/2020 Tlačivá na stiahnutie Prevádzkový poriadok Pravidlá materskej školy Adaptačný program 2% z dane - tlačivo Školský poriadok 2023/2024 Správa výchovno-vzdelávacej činnosti MŠ 2022/2023 Žiadosť o prijatie dieťa do MŠ

Dokumenty MŠ

Školský poriadok 2023/2024

 

Školský poriadok

 

 

 

 

 

 

 

Dokument

Školský poriadok MŠ

Počet listov

26

Prerokovaný v rade školy

 

Prerokovaný v pedagogickej rade

25.08.2023

Platnosť od:

01.09.2023

Platnosť ukončená dňa:

 

Vydáva:

Mgr. Jana Gebrlínová

 

 

 

 

 

Školský poriadok obsahuje:

Časť I.

Všeobecné ustanovenia

Časť II.

 Článok  1  Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie

Článok 2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

Článok 3  Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

Článok 4 Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany            pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

Článok 5  Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

  1.  Záverečné ustanovenia
  2.  Príloha č.1. Podpis zákonného zástupcu dieťaťa, ktorý sa so školským poriadkom                              oboznámil.

                         č. 2.  Podpis zamestnanca školy, ktorý sa so školským poriadkom oboznámil.

                         č. 3. Fotokópia dokladu o schválení času prevádzky MŠ zriaďovateľom.

      V.  Dodatky

 

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časť I.

Všeobecné ustanovenia

 

Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Spojenej školy Nitrianske Pravno v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“).

 

Časť II.

Článok  1

Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie

Na predprimárne vzdelávanie v materských školách sa prijímajú deti podľa § 59 a 59a školského zákona:

  • od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku,
  • prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné.

Dieťa sa do materskej školy prijíma vždy len na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie (ďalej len „žiadosť“), nie „preložením“ ani „preradením“ z inej MŠ. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia (ďalej len „zákonný zástupca“) spolu so žiadosťou do materskej školy predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa (ďalej len „potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti“).

Neabsolvovanie povinných očkovaní nie je dôvodom na neprijatie dieťaťa do materskej školy.

V prípade prijímania dieťaťa so  špeciálnymi  výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „ŠVVP“), zákonný zástupca k žiadosti predloží:

  • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast,
  • vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
  • odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.

 

Zákonný zástupca môže podať žiadosť:

  • osobne, 
  • poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy,
  • e-mailom alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu.

Podľa § 59 ods. 6 školského zákona môže zákonný zástupca materskej škole doručiť žiadosť aj prostredníctvom: 

  • elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy  alebo 
  • elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Dieťa je do materskej školy prijaté len vtedy, ak riaditeľ MŠ vydal rozhodnutie o:

  • prijatí dieťaťa do materskej školy, 
  • prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt,
  • prijatí dieťaťa do materskej školy, v ktorom určil adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.

Ak sa prijíma dieťa k začiatku školského roka, o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ MŠ do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať.

Do materskej školy sa deti prijímajú priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Priebežne, počas školského roka, sa deti prijímajú vtedy, ak je v MŠ voľná kapacita.

Žiadosť sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája. Miesto a termín bude zverejnený na webovej stránke školy - https://msnitrianskepravno.edupage.org/.

Deti do jednotlivých tried zaraďuje na začiatku školského roka zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ podľa veku a kapacity jednotlivých tried. Počas školského roka môže zástupkyňa preradiť deti z jednej triedy do druhej, ak to kapacita jednotlivých tried dovoľuje. Rodičovi v takomto prípade (preradenie počas školského roka) oznámi dôvod a termín preradenia zástupkyňa osobne. Preradenie dieťaťa počas školského roka je v právomoci zástupkyne a jej rozhodnutie je konečné. Rozhodnutie o preradení sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v dokumentácii príslušných tried.

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so  zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky, a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

Prijatie dieťaťa prestupom

Podľa § 28d ods. 1 školského zákona v priebehu predprimárneho vzdelávania môže dieťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia prestúpiť do inej materskej školy. O prestupe dieťaťa rozhoduje rozhodnutím o prijatí dieťaťa prestupom riaditeľ materskej školy, do ktorej požiadal o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom nie je rozhodnutím o prijatí dieťaťa.

 

Povinné predprimárne vzdelávanie

Plniť povinné predprimárne vzdelávanie  musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):

-  dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,

- dovŕši päť rokov veku a povinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,

  • dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
  • dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 6 školského zákona.

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním povinného predprimárneho vzdelania. Dokladom je Osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania.

Dieťa pokračujúce v povinnom predprimárnom vzdelávaní

 

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. f) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania na základe:

- písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

- písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast,

- informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

 

Povinné predprimárne vzdelávanie môžu deti plniť nielen „inštitucionálnou“ formou, teda v materskej škole, ale aj inou, individuálnou formou.

 

Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie

Zákonný zástupca, ak pôjde o deti, ktoré síce dosiahnu päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého budú deti plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, avšak majú nepriaznivý zdravotný stav, ktorý im neumožní vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môžu požiadať riaditeľa spádovej MŠ podľa § 59a ods. 1 školského zákona o oslobodenie o povinnosti dochádzať do materskej školy a k žiadosti podľa § 28a ods. 6 školského zákona priložia:

  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast,
  • písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

 

Zanedbávanie riadneho plnenie povinného predprimárneho vzdelávania

 

Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).

Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ MŠ má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu. 

Vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba (t. j.zákonný zástupca dieťaťa) dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr však po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.

Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole

Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. 

Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:

  • choroba, 
  • lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, 
  • rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa,
  • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
  • náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, 
  • mimoriadne udalosti v rodine,
  • účasť dieťaťa na súťažiach. 

Neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie:

  •  z dôvodu ochorenia trvá najviac sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia,
  • z dôvodu ochorenia trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára,

-      v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu ochorenia bez lekárskeho potvrdenia aj v trvaní viac dní ako podľa druhej vety alebo tretej vety; počet dní určí ministerstvo školstva.

Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole viac ako päť dní aj z iných dôvodov, napr. že trávi čas so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi, má prerušenú dochádzku a pod., pri návrate dieťaťa do MŠ každý zákonný zástupca predkladá písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň (§ 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z.). V takomto prípade zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie od lekára. Vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. sa vyžaduje z epidemiologických dôvodov kvôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.

 

Prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy 

Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľ MŠ podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. od 1. januára 2020 aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody, teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa.

Ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu, vtedy riaditeľ MŠ rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa  na základe žiadosti zákonného zástupcu. Ten  je povinný najneskôr dva týždne pred uplynutím času písomne oznámiť riaditeľovi MŠ, či jeho dieťa bude po uplynutí tohto času pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole. 

 

Ak nastanú dôvody, pre ktoré z rozhodnutia riaditeľa MŠ bude potrebné na určité obdobie prerušiť dochádzku dieťaťa do materskej školy, tak riaditeľ MŠ, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu na túto možnosť, vydá rozhodnutie o prerušení dochádzky daného dieťaťa v termíne od – do (uvedie konkrétne dátumy). 

Vydaním rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy sa vytvára priestor na eliminovanie dôvodov, ktoré viedli k prerušeniu dochádzky, na absolvovanie indikovaných odborných vyšetrení, na ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky atď. 

Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa je často „predstupňom“ pred vydaním rozhodnutia o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

 

Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie

Po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, ak:

  1. zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom, 
  2. zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
  3. zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
  4. zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do MŠ a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona,
  5. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista, 
  6. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.

Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.

 

 

Článok  2

Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ

 

A. Dieťa má právo na:

  1. bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
  2. rovnoprávny prístup ku vzdelaniu,
  3. vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
  4. individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti, možnosti a zdravotný stav,
  5. úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
  6. poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
  7. výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
  8. organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
  9. úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a psychickému a sexuálnemu násiliu,
  10. právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.

 

Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.

 

B. Dieťa je povinné:

  1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
  2. dodržiavať školský poriadok materskej školy,
  3. chrániť pred poškodením majetok MŠ a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie,
  4. pravidelne  sa  zúčastňovať  na výchove a vzdelávaní,
  5. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
  6. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
  7. rešpektovať pokyny zamestnancov MŠ, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

 

 

C. Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

  1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
  2. oboznámiť sa so  vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
  3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
  4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
  5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase zástupkyne riaditeľky školy  pre MŠ,
  6. vyjadrovať sa k  vzdelávaciemu programu MŠ prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

 

D. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

  1. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
  2. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
  3. všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v MŠ s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby so zástupkyňou riaditeľky školy pre MŠ,
  4. zdržať sa znevažujúcich vyjadrení statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti MŠ a riadenia MŠ,
  5. informovať MŠ o rozhodnutiach súdu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu,
  6. zákonnému zástupcovi, ktorému súdom nebolo zverené dieťa do osobnej starostlivosti, nemôže kedykoľvek navštevovať dieťa v MŠ mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentami disponuje,
  7. používať vstup do areálu MŠ určený pre verejnosť a nie pre zásobovanie MŠ a ŠJ,
  8. z bezpečnostných dôvodov po prevzatí dieťaťa nezdržiavať sa v interiéri a exteriéri MŠ,
  9. informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy  vzdelávania,
  10. oznámiť dôvod neprítomnosti dieťaťa,
  11. predložiť písomné vyhlásenie zákonného zástupcu, že dieťa nemá nariadené karanténne opatrenie a neprejavuje príznaky prenosného ochorenia pred prvým vstupom dieťaťa    do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní, alebo podľa aktuálnych epidemiologických opatrení,
  12. pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Nitrianske Pravno č. 5/2023  o výške príspevkov zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v materských školách  v súlade s  § 28 ods. 3 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou Nitrianske Pravno, mesačne na jedno dieťa 25 € (v mesiacoch september až jún)

                                                                                     35 € (v mesiacoch júl až august)

 

Tento príspevok sa v našej MŠ uhrádza vopred s možnosťou:

- mesačne (25 €),

- alebo za september až december (100 €) a za január až jún (150 €)

 a to na účet Spojenej školy v Nitrianskom Pravne SK6202000000001788099353.

 

Za deti navštevujúce MŠ v mesiaci júl sa platí poštovou poukážkou v mesiaci jún – 35 €.

Zákonný zástupca je povinný pri úhrade uviesť meno dieťaťa a skratku MŠ.

 

Z dôvodu neuhradenia príspevkov v zmysle  Všeobecne záväzného nariadenia obce Nitrianske Pravno č.5/2023 o určení príspevkov zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu nákladov za pobyt a stravu dieťaťa v škole a školských zariadeniach môže riaditeľka Spojenej školy po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy na základe porušenia školského poriadku zákonným zástupcom.

Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa:

  1. ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie,
  2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží zástupkyni riaditeľky školy pre MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
  3. ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
  4. ktoré má rozhodnutím riaditeľa školy prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (vopred zaplatený príspevok sa v prípade potreby rieši kompenzáciou v nasledujúcej platbe),
  5. ktoré nedochádzalo do MŠ v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka MŠ zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi. V týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a ak nastanú podmienky podľa písmena a, až e, škola vráti alebo započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

 

Príspevok na stravovanie dieťaťa

Možnosti spôsobu úhrady stravného: - poštovou poukážkou na účet školskej jedálne

                                                              (odosielateľ = meno dieťaťa – stravníka)

                                                            - prevodným príkazom na účet  školskej jedálne

SK97 0200 0000 0035 2348 5856

(do poznámky uviesť meno dieťaťa – stravníka,

uvádzať VS = identifikačné číslo stravníka)

 

Platba za stravné sa uhrádza mesačne vopred, do 30-teho dňa predošlého mesiaca.

Denný poplatok za odobraté jedlo na nákup potravín pre dieťa v MŠ je:

                        Desiata: 0,50 €    Obed: 1.20 €    Olovrant:  0,40 €        Spolu:  2,10 €

Réžia: 7,00 € na 1 mesiac, bez ohľadu na počet odstravovaných dní  (podľa VZN obce č. 5/2023)

 

Dotácia sa poskytuje vo výške 1,40 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ a odobralo stravu.

 

Dotácia na stravovanie sa poskytuje na dieťa ktoré navštevuje:

  • posledný ročník MŠ,
  • MŠ a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje hmotná núdza,
  • MŠ, ak je v nej aspoň 50 % detí v hmotnej núdzi.

 

Odhlásiť, respektíve prihlásiť stravu je možné  do 12.00 hod. predošlého dňa cez sms

na T: 0911 633 989.

V prípade neprítomnosti v pondelok, je dieťa odhlásené automaticky, ostatné dni  len na základe odhlášky. V pondelok stravu do obedára nevydávame.

V prvý deň nemoci  si včas neodhlásenú stravu môžete prevziať od 11.00 – 11.15 hod.

Ostatné dni  si  musíte stravu odhlásiť.

Za včas neodhlásenú, neodobratú stravu sa vecná ani finančná náhrada neposkytuje.

 

V prípade, že rodič neuhradí uvedené poplatky za materskú školu a stravu v stanovenom termíne, považuje sa to za vážne porušenie školského poriadku a riaditeľka Spojenej školy môže                  po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa      do materskej školy.

 

Článok 3 

Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

Materská škola je v  prevádzke v pracovných  dňoch  od 6.00 hod. do 16.15 hod.

Riaditeľka Spojenej  školy: Mgr. Jana Gebrlínová.  

Zástupkyňa riaditeľky školy pre materskú školu : Beata Slobodová.

Konzultačné hodiny : pondelok – piatok od 10.00 hod. do 11. 00 hod., prípadne podľa dohody    so zákonnými zástupcami.                           

Vedúca školskej jedálne : Mária Balčiráková.

Konzultačné hodiny : pondelok -  piatok  od 7.30 do 10.00 hod.                         .                                 

Pri zníženom počte detí bude prevádzka materskej školy prerušená alebo obmedzená, napr. z dôvodu zvýšenej chorobnosti a pod.,  zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ môže rozhodnúť o spájaní tried. Rozdeľovanie a spájanie tried sa vykonáva  s ohľadom na hospodárnosť prevádzky, účelnosť a efektívnosť vynaložených finančných zdrojov a so zabezpečením hygienických podmienok. Nízku využiteľnosť zamestnancov z dôvodu malého počtu detí  rieši  zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.  

                                                                                           

Prerušenie prevádzky MŠ počas mesiacov júl a august je podľa § 150a školského zákona a §1 ods.4 vyhlášky o MŠ.

Prerušenie prevádzky oznámi zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ po dohode s riaditeľkou Spojenej školy zákonným zástupcom detí a zriaďovateľovi dva mesiace vopred.

 

1. Organizácia tried a vekové zloženie detí:

  1. trieda / vekové zloženie 2-3 ročné deti /  
  2. trieda / vekové zloženie 3-4 ročné deti /
  3. trieda / vekové zloženie 3-4 ročné deti/
  4. trieda / vekové zloženie 4-5 ročné deti/
  5. trieda / vekové zloženie 5-6 ročné deti/

                 

Triedny učiteľ

Riaditeľka Spojenej školy určí pre každú triedu v materskej škole triedneho učiteľa. Triedny učiteľ zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy; spolupracuje so zákonným zástupcom, ostatnými pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami. Zákonným zástupcom poskytuje pedagogické poradenstvo. Triedny učiteľ utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami MŠ, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.

 

2. Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí

    1. trieda : 7.00 h. - 15.30 h.
    2. trieda : 7.00 h. - 15.30 h.
    3. trieda : 6.00 h. - 16.15 h.
    4. trieda : 7.00 h. - 15.30 h.
    5. trieda : 7.00 h. - 15.30 h.

 

Príchod detí do MŠ je v pracovných dňoch v čase od 6.00 h. do 8.00 h.. Po 8 hodine príchod detí len zo závažných dôvodov (napr. návšteva pediatra, zubára,..). Preberanie detí je od 14.30 h do 16.15 h. Z prevádzkových dôvodov sú v čase od 6.00 h do 7.00 h a v čase od 15.30 h do 16.15 h v MŠ deti v tom čase zamestnaných zákonných zástupcov a  5-6 ročné deti, ktoré navštevujú krúžkovú činnosť. Združovanie detí v odpoludňajších hodinách sa vykonáva z dôvodu poklesu ich stavu v jednotlivých triedach a poklesu počtu pedagogických zamestnancov (napr. z dôvodu choroby, čerpania dovolenky, PN a podobne).

 

3. Denný poriadok

Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede sú spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok  je zverejnený pre zákonných zástupcov na informačnej tabuli vo vstupnom vestibule školy. Tento univerzálny denný poriadok je mierne upravený v každej vekovej skupine, je pružný, umožňuje reagovať na potreby a záujmy detí.

 

Rámcovo stanovený čas

Od 6.00 hod. do 8.45 hod.

  • hry a činnosti podľa výberu detí
  • ranný filter
  • ranný kruh
  • zdravotné cvičenie

Pevne stanovený čas

Desiata od 8.30 hod. do 9.10 hod.

  • činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – desiata)

Rámcovo stanovený čas

Od 9.10 hod. do 11.30 hod.

  • vzdelávacia aktivita
  • pobyt vonku

Pevne stanovený čas

Obed od 11.15 do 12.00 hod.

  • činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – obed)

Rámcovo stanovený čas

Od 12.00 hod. do 14.00 hod.

  • odpočinok

 

Pevne stanovený čas

Olovrant od 14.00 hod. do 14.30 hod.

  • činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – olovrant)

Rámcovo stanovený čas

Od 14.30 hod. do 16.15 hod.

  • hry a činnosti podľa výberu detí
  • krúžková činnosť

 

4. Preberanie detí

Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy v ranných hodinách a osobne ho odovzdá učiteľke, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia, až po jeho odovzdanie inej učiteľke, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe. Zákonný zástupca privedie dieťa do MŠ do 8.00 hod. a prevezme ho do 16.15 hod. Pri odovzdaní dieťaťa do triedy  a preberaní dieťaťa z triedy použije zvonček na ohlásenie učiteľky, to isté je povinný urobiť aj splnomocnenec zákonného zástupcu dieťaťa. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.

Na prevzatie dieťaťa z MŠ podľa vyhlášky č. 541/2021 Z.z. o MŠ môže zákonný zástupca písomne splnomocniť ktorúkoľvek osobu, ktorá dokáže zaistiť bezpečnosť aj ochranu zdravia dieťaťa a bezpečne a bez ujmy na zdraví ho privedie domov. Nie je určená dolná hranica veku tejto splnomocnenej osoby. Materská škola nenesie za dieťa odovzdané  zákonnému zástupcovi a ani ním splnomocnenej osobe žiadnu zodpovednosť. Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní pre preberanie dieťaťa z MŠ musia byť uvedené v Plnomocenstve na prebratie dieťaťa z MŠ.

V prípade zákazu alebo obmedzenia styku s dieťaťom jedného zo zákonných zástupcov a v prípade striedavej starostlivosti je potrebné doložiť overenú fotokópiu súdneho rozhodnutia zástupkyni riaditeľky školy pre MŠ.

V prípade, že si zákonný zástupca do 16.15 hod. nevyzdvihne dieťa z MŠ, učiteľka vykoná tieto úkony:

 a)  telefonicky kontaktuje zákonného zástupcu dieťaťa,

 b) počká s dieťaťom v materskej škole, urobí záznam do zošita neskorého preberania dieťaťa s písomným odôvodnením zákonného zástupcu  k  neskorému  prebratiu dieťaťa a jeho podpisom,

c) zaznamená prácu nadčas v knihe dochádzky s odôvodnením,

d) v prípade, ak si zákonný zástupca nevyzdvihne dieťa do ukončenia času prevádzky MŠ, ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude MŠ kontaktovať príslušné riaditeľstvo policajného zboru,

e) v prípade, ak má MŠ podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude MŠ po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Ak si rodič nevyzdvihne dieťa z MŠ dvakrát v školskom roku po dobu prevádzky školy, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku.

d) Zákonný zástupcovia dávajú k dispozícii škole svoje osobné telefónne čísla, ktoré sa využívajú v súlade so Smernicou EÚ 2016/679 (General Data Protection Regulation) a zákonom č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov len v mimoriadnom prípade (napr. ochorenia dieťaťa, úraz, nevyzdvihnutia dieťaťa po skončení prevádzky školy a podobne).

 

Ranný filter

Podľa § 24 ods. 9 zákona č. 355/2007 Z. z. materská škola je povinná:

  1. zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do materskej školy, zisťovala každý deň zodpovedná službukonajúca učiteľka pred prijatím dieťaťa do MŠ (učiteľka vykonáva tzv. „ranný filter“), 
  2. zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa. 

Podľa § 7 ods. 7 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov učiteľka MŠ môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v MŠ počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa. V obidvoch prípadoch má zákonný zástupca alebo navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe alebo sám rozhodnúť (s plnou zodpovednosťou za svoje dieťaťa) čo s dieťaťom urobí (napr. nechá ho niekoľko dní doma a zabezpečí starostlivosť inou osobou atď.). 

 

Učiteľka dieťa odmietne prevziať do materskej školy, ak:

  • má zvýšenú teplotu,
  • má oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“),
  • mu z uší vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici, 
  • mu z nosa vyteká hustá skalená tekutina, okolie nosa má červené, podráždené,
  • má na tvári alebo na končatinách zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami,
  • má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ.

 

Ak dieťa tieto príznaky nemá, učiteľka dieťa od zákonného zástupcu prevezme.

Na účely prevzatia, resp. neprevzatia dieťaťa pri zistení, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ, nie je lekár povinný uvádzať podrobný opis zdravotného stavu dieťaťa, iba potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. 

Ak učiteľka MŠ odmietne prevziať  dieťaťa po zistení, že zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (na základe realizácie „ranného filtra“), zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie (materská škola následne ospravedlní neprítomnosť dieťaťa potvrdením od lekára) alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.

 

Vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia

Písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. predkladá zákonný zástupca materskej škole až po prijatí dieťaťa, a to:

  • pred prvým vstupom dieťaťa do materskej školy a 
  • vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole dlhšej ako päť kalendárnych dní.

Vyhlásenie o bezinfekčnosti podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. nesmie byť staršie ako jeden deň, môže mať podobu, ako je uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.

 

Kontakt so zákonnými zástupcami

Učiteľky aktívne spolupracujú so zákonnými zástupcami, poskytujú im odborné konzultácie.                                Pri konzultáciách jednajú na profesionálnej úrovni v súlade so Smernicou EÚ 2016/679 (General Data Protection Regulation) a zákonom č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Spolupráca je uskutočňovaná individuálne pri príchode a odchode detí z MŠ, formou rodičovských združení, triednych aktivít, alebo prostredníctvom oznamov.                                                                                                                                                                  Sťažnosti  a oznámenia zákonných zástupcov sa evidujú v zošite sťažností, návrhov a podnetov. Prešetrenie sťažností, preverenie faktov a prijatie záverov uskutočňuje zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ podľa zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov a Smernice Spojenej školy.

5. Organizácia v šatni

Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 5.55 do 8.00 hod. a od 14.30 do 16.15 hod.. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Zákonný zástupca dieťaťa zodpovedá za vhodnú obuv a oblečenie dieťaťa v MŠ.  Za poriadok a estetickú úpravu v šatni zodpovedá učiteľka príslušnej triedy v čase odchodu  na pobyt vonku a po návrate z pobytu vonku.

6. Organizácia v umyvárni

Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, deti strednej a najstaršej vekovej skupiny aj zubnú kefku a pohár. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov a suchú podlahu zodpovedá príslušná prevádzková zamestnankyňa. Učiteľka vedie deti k základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a prevádzková zamestnankyňa.

7. Organizácia pri jedle

Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu zodpovedá vedúca školskej jedálne.                            Za organizáciu a výchovný proces pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa potreby deti prikrmuje. Deti 2 3 ročné a 3 – 4 ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 5 ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 6 ročné používajú samostatne kompletný príbor. Za používanie príboru pri jedle zodpovedá príslušná učiteľka.

Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny,  zákonný zástupca je povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje  o dieťati, prikladá doklad od odborného lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť.

V MŠ sa diétna strava nepripravuje, ale umožní zákonnému zástupcovi dieťaťa donášku hotového jedla v zmysle § 8 ods. 3, písm. b) Vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z. z. na základe žiadosti s doložením písomného vyjadrenia odborného lekára o druhu diéty, ktorá bola dieťaťu diagnostikovaná a za dodržania stanovených podmienok. ŠJ zabezpečí skladovanie doneseného hotového jedla v chladiacom zariadení a pred konzumáciou ho ohreje na požadovanú teplotu s dodržaním  hygienických predpisov.

Časový harmonogram výdaja stravy:

Desiata:       8.30    8.55 hod.

Obed:        11.15 11.55 hod.

Olovrant:   14.00 14.20 hod.

V prípade prevádzky MŠ s menším počtom tried bude harmonogram výdaja stravy upravený.

8. Pobyt detí vonku

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí v rámci školského dvora alebo prechádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď (nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2-krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry ako aj kreslenia kriedovým pastelom na betón atď. Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle všeobecných záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne riaditeľky školy pre MŠ.

Jednotlivé triedy podľa možnosti využívajú rôzne plochy určené na pobyt vonku a tým predchádzajú veľkému množstvu detí na jednej ploche.

Na prechádzke nemôže mať pedagogicky pracovník viac ako 21 detí vo veku od štyroch do piatich rokov alebo 22 deti starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor (sánkovanie, turistická prechádzka) zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca školy alebo inú plnoletú osobu, ktorá bude dbať na bezpečnosť detí. S triedou detí 2 – 3 ročných, 3 – 4 ročných a s triedou s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje prechádzka detí len za prítomnosti dvoch zamestnancov. Počas pobytu vonku sa učiteľka dôsledne riadi dodržiavaním zásad ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Pri prechádzaní cez komunikáciu dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Učiteľka skontroluje bezpečnosť areálu školského dvora, podľa potreby odstráni nebezpečné predmety, prípadne zabezpečí likvidáciu nepedagogickým zamestnancom.

Pitný režim počas pobytu vonku zabezpečuje upratovačka.

9. Odpočinok

Počas odpočinku  dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie,  ktoré neohrozí zdravie detí (mimo detí). Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5-6-ročnými je možné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, atď.       

 10. Organizácia krúžkovej činnosti     

V materskej škole sa krúžková činnosť organizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa (realizácia krúžkov je počas jednotlivých školských rokov rozdielna). Uskutočňujú sa pod vedením pedagogických zamestnancov v popoludňajších hodinách, ktorí        v plnej miere zodpovedajú za zdravie a bezpečnosť detí.                                                                                                                                                                                                                                                                          

11. Organizácia ostatných aktivít

  1. Predplavecký výcvik  -  na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
  2. Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec poverený zástupkyňou riaditeľky školy pre MŠ organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom.

12. Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas  školského roka sa hlásia u zástupkyni riaditeľky školy pre MŠ.

Zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ :

  1. poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
  2. oboznámi študentky  so  Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou,
  3. zaradí študentky do tried.

 

Článok 4

Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

A. Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a  pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:

  1. Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
  2. Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
  3. Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
  4. Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou, pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka prvú pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
  5. Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji  verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
    1. je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
    2. ktoré neprejavuje  príznaky prenosného ochorenia,
    3. nemá nariadené karanténne opatrenie.
  6. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá  zákonnému zástupcovi dieťaťa  všeobecný  lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží  v žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
  7. Skutočnosti uvedené v ods. 5 písm. b) a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.
  8. Prevzatie dieťaťa do materskej školy môže pedagogický pracovník odmietnuť, ak zistí, že zdravotný stav dieťaťa nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Do MŠ neprijímame deti s antibiotikami, so zvýšenou teplotou, silným kašľom, hnisavým výtokom z očí či z nosa, pomočovaním, všou vlasovou /pedikulóza/, infekčnými a prenosnými chorobami, črevnými ťažkosťami – hnačka, zvracanie, s vírusovými ochoreniami, a pod. Zákonný zástupcovia dieťaťa sú povinní oznámiť výskyt infekčnej choroby v mieste bydliska dieťaťa, aby sa v priestoroch školy mohli včas urobiť potrebné opatrenia. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
  9. Do materskej školy je prísny zákaz nosenia hračiek z domu.
  10. Na základe stanoviska úradu verejného zdravotníctva SR donáška ovocia a zeleniny, prípadne výrobkov z ovocia a zeleniny do MŠ rodičmi nie je možná a to na základe platnej legislatívy / nariadenie EP R. č. 852/2004, EÚ vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z. z.
  11. Na prechádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch            do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo           pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá              na bezpečnosť detí. S triedou 2 – 3 ročných a 3 - 4 ročných detí a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje prechádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
  12. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.
  13. Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
    1. na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,
    2. na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
    3. pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
    4. v škole v prírode je počet detí podľa osobitného predpisu vyhlášky MŠ SR. č. 305/2008 Z.  z. o škole v prírode,
    5. na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona,
  14. Príslušný pedagogický zamestnanec dbá na to, aby elektrické zariadenia, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie boli zabezpečené proti možnosti manipulácie  deťmi.
  15. Ak učiteľka zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach alebo zariadení, ktorý môže ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni, alebo to nahlási priamemu nadriadenému, ktorý  privolá na odstránenie závad príslušných odborníkov.
  16. Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch materskej školy a o ochrane zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci,
  17. Pedikulóza: v prípade, že zákonný zástupca  zistí výskyt vší v domácom prostredí, je povinný túto skutočnosť nahlásiť školskému zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje.
  18. V prípade, ak učiteľ v MŠ zistí výskyt vší, upovedomí zákonného zástupcu, ktorý je povinný si dieťa okamžite prevziať z MŠ a následne vykonať dezinsekčné a ozdravné opatrenia. Dieťa nenavštevuje školský kolektív až do úplného vyčistenia. Triedny učiteľ vykonáva pravidelne prehliadku vlasov  minimálne 21 dní po výskyte. Ak sa do 21 dní od výskytu  vši v kolektíve neobjavia, ohnisko možno považovať za skončené.

Postup zamestnancov ak dieťa utrpí úraz

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite neregistrovaných školských úrazov /zošit ranného filtra /. Tento záznam dá zákonnému zástupcovi na podpis.

Ak utrpí dieťa úraz, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa a zabezpečí dieťaťu odbornú lekársku starostlivosť. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite registrovaných školských úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.

V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotníckej pomoci a rodičov ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu zákonného zástupcu. Taktiež úraz  zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá zákonnému zástupcovi. O situácii bezodkladne informuje zástupkyňu riaditeľky školy pre MŠ a riaditeľku Spojenej školy.

Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č.4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí a ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí

  1. Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.
  2. Evidencia obsahuje:
  • meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
  • deň, hodinu, charakter úrazu, miesto kde došlo k úrazu, stručný popis, ako došlo k úrazu,
  • svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,
  • počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,
  • zdravotnú poisťovňu dieťaťa,
  • zariadenie, v ktorom bolo ošetrenie vykonané.

Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

  1. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával  v čase úrazu dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľkou Spojenej školy.
  2. Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak je dieťa neprítomné z dôvodu úrazu menej ako 4 dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba viac ako 3 dni, považuje tento úraz za registrovaný školský úraz.
  3. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní                  po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval a to najneskôr do 7 kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka ktorá záznam spísala a riaditeľka Spojenej školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
  4. Riaditeľka alebo zástupkyňa riaditeľky školy sú povinní do 7 kalendárnych dní od vzniku každého úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti v školách.
  5. Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí.

B. Ochrana pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

Odhalenie šikanovania býva niekedy veľmi ťažké i pre skúseného pedagóga. Najzávažnejšiu negatívnu úlohu pri jeho zisťovaní hrá strach (alebo snaha o utajenie) u obetí, ale aj agresorov a ďalších možných účastníkov.

Podstatnými znakmi šikanovania sú:

  1. úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
  2. agresia jedného dieťaťa alebo skupiny,
  3. opakované útoky,
  4. nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.

 

 

Prevencia šikanovania:

  1. základným preventívnym opatrením školy je princíp „Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách“,
  2. oboznámiť rodičov na rodičovskom združení o podstate, formách a nebezpečných dôsledkov šikanovania,
  3. efektívne podporovať sociomorálny vývin dieťaťa,
  4. informovať pedagogických zamestnancov, rodičov o tom, čo robiť v prípade, že sa dozvedia o šikanovaní.

 

Metódy riešenia šikanovania:

  1. zaistenie ochrany obetiam,
  2. rozhovor s deťmi, ktoré na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, agresorom,
  3. nájdenie svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami,
  4. písomný záznam s podpismi svedkov a zúčastnených,
  5. kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov, pri pohovore s nimi dbať  na taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácie, kontaktovanie CPP,
  6. informovať riaditeľku Spojenej školy.

V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:

  1. oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov,
  2. vylúčenie dieťaťa z materskej školy.

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:

  1. Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
  2. Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
  3. K prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru.
  4. Poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde legálne či nelegálne drogy nemajú svoje miesto, zabezpečiť v areáli školy prísny zákaz fajčenia.
  5. Dbať, aby sa do budovy nedostali žiadne nepovolané osoby a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
  6. Učiteľky budú študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.   V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (zástupkyňu riaditeľky školy pre MŠ), ktorá vykoná okamžité opatrenia.                           

Článok 5

 Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

 

  1. Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
  2. Pokiaľ  škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
  3. Vchody do materskej školy sú zaistené zámkami. Kľúče od vchodu do budovy MŠ má zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ, poverená učiteľka, upratovačky a školník. V priebehu prevádzky MŠ za uzamknutie budovy zodpovedá poverený zamestnanec zástupkyňou riaditeľky školy pre MŠ.
  4. V  materskej škole je bez sprievodu zamestnanca materskej školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
  5. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu zákonníka práce.
  6. Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
  7. Vetranie miestností dverami sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca MŠ.
  8. Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne  poverený zamestnanec zástupkyňou riaditeľky školy pre MŠ.

 

Časť III.

Záverečné ustanovenia

      Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:

  1.  Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  2. Zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  3. Zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
  4. Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov
  5. Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele
  6. Vyhláškou MŠ SR č. 541/2021 Z.z. o materskej škole účinnej od 1.1.2022,
  7. Všeobecne záväzným nariadením obce Nitrianske Pravno č. 5/2023 o výške príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v materských školách
  8. Pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov Spojenej školy, Školská 370/19, Nitrianske Pravno
  9. Smernicou Spojenej školy Nitrianske Pravno o vybavovaní sťažností, žiadostí a iných podaní
  10. Zákonníkom práce
  11. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 527/2007 Z. z.  podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež
  12.  Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.

 

 

 

 

Týmto sa ruší školský poriadok zo dňa  01.09.2022.

Tento školský poriadok je účinný a platný dňom 01.09.2023 a je záväzný pre zamestnancov MŠ, zákonných zástupcov detí navštevujúcich materskú školu a splnomocnené osoby na prevzatie detí z MŠ.

 

 

 

Vypracovala zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ Beata Slobodová.

 

 

 

 

 

                                                                                                                    Mgr. Jana Gebrlínová

                                                                                                                    Riaditeľka Spojenej školy

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Nitrianske Pravno
    Hviezdoslavova 1, 972 13 Nitrianske Pravno
  • 046/5446321

Fotogaléria