Dokumenty MŠ

Adaptačný program

Základná škola s materskou školou – Grundschule mit Kindergarten,  Školská 370/19,

Nitrianske Pravno

elokované pracovisko - MŠ, Hviezdoslavova 1

;

Dokument:

Počet listov:

V pedagogickej rade prerokovaný:

30.08.2016

Platnosť od:

02.09.2016

Platnosť ukončená dňa:

schválením nového AP

Vydáva zástupkyňa

riaditeľa školy pre MŠ:

Beata Slobodová

ADAPTAČNÝ PROGRAM

PRE NOVOPRIJATÉ DETI DO MŠ

Priebeh adaptácie podľa § 3 ods. 4 písm. b) vyhlášky č. 306/08 Z, z, o materskej škole určí zástupkyňa riaditeľa školy pri vstupnom pohovore s rodičom, v ktorom je oboznámený s usporiadaním dňa v materskej škole. V MŠ sú rodičom poskytované odborné konzultácie a pohovory.

V priebehu adaptácie do prostredia materskej školy dieťa vyvíja zvýšené úsilie, aby zvládalo:

• orientáciu v prostredí,
  • zoznámenie sa s učiteľmi a deťmi, ostatnými zamestnancami školy,
  • organizáciu dňa a s ňou súvisiace zmeny,
  • dodržiavanie a plnenie stanovených pravidiel a nastoľovaných požiadaviek dospelými a deťmi,
  • organizovanie si vlastnej činnosti.

Adaptačné obdobie dieťaťa trvá tri mesiace. Učiteľka dennodenne pozoruje správanie a konanie dieťaťa, jeho aktuálny stav a pomáha mu zvládnuť cestu k dosiahnutiu želateľného stavu.

Najčastejšie pozorovateľné prejavy adaptovaného dieťaťa v prostredí materskej školy:
●    s rodičom sa lúči s ľahkosťou
●    dôveruje učiteľovi
●    po príchode do triedy sa zaujíma o dianie v triede
●    spontánne sa zapája do činností (je iniciatívne)
●    nadväzuje kamarátstvo s iným dieťaťom
●    včleňuje sa do hry iných detí
●    prispôsobuje sa dennému poriadku bez výhrad (prechody od jednej činnosti k druhej,               zvláda s radosťou)
●    rešpektuje dohodnuté pravidlá
●    pozná mená detí a učiteľov
●    v prejavoch dieťaťa prevažuje radosť, smiech, spokojnosť a pod.

Adaptačný program

1. Stretnutie riaditeľa materskej školy s rodičom dieťaťa (pri zápise dieťaťa do materskej školy, rodičovský kruh pre novoprijaté deti).

Cieľ:
●    Poskytnúť rodičovi základné informácie o adaptácii dieťaťa.
●    Získať základné informácie o dieťati od rodiča.

Prvé stretnutie riaditeľa školy s rodičom:
●    rozhovor s rodičom,
●    odovzdanie žiadosti o prijatie dieťaťa  do materskej školy rodičovi,
●    odovzdanie informačného listu o dieťati rodičovi.
Druhé stretnutie riaditeľa školy s rodičom:
●    prijatie žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy od rodiča,
●    prevzatie informačného listu o dieťati od rodiča,
●    rozhovor s rodičom.

1. Stretnutie učiteľov materskej školy s rodičom dieťaťa (po zápise dieťaťa do materskej školy).

Cieľ: Oboznámiť rodiča s plánom predadaptačného obdobia dieťaťa v materskej škole.

Termín: Od zápisu dieťaťa do materskej školy po nástup dieťaťa do materskej školy.

Plán predadaptačného obdobia:

●     vychádzky rodiča a dieťaťa k budove materskej školy,
●     pozorovanie detí hrajúcich sa na dvore materskej školy,
●     návšteva materskej školy s dieťaťom, spoločné hry rodiča a dieťaťa ,                                   ●    prvé rodičovské stretnutie pred nástupom prijatého dieťaťa do materskej školy,
●    triedne učiteľky oboznámia rodičov s priebehom adaptačného procesu dieťaťa v materskej škole, s potrebou postupnej adaptácie a pod.,
●    triedne učiteľky sa pripravia odpovedať na otázky rodičov.

Adaptačné obdobie

●   Učitelia sa oboznámia s informáciami o dieťati z informačného listu.
●   Učitelia dohodnú priebeh adaptácie s každým rodičom individuálne (dĺžku pobytu dieťaťa v prvých dňoch, spoluúčasť rodiča spolu s dieťaťom v triede a pod.).

Povinnosti zástupkyne riaditeľa  školy pre MŠ v súvislosti s adaptáciou sú:

●    zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ prerokuje a dohodne dĺžku adaptačného pobytu dieťaťa s rodičom v zmysle platnej legislatívy,
●    zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ v prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa prerokuje a dohodne ďalší postup s rodičom v zmysle platnej legislatívy.

Povinnosti učiteľa materskej školy v súvislosti s adaptáciou sú:

●    učitelia sa oboznámia s informáciami o dieťati z informačného listu,
●    učitelia konzultujú a odporúčajú (na základe individuálnych osobitostí dieťaťa) priebeh adaptácie dieťaťa s každým rodičom individuálne (dĺžku pobytu dieťaťa v prvých dňoch, spoluúčasť rodiča spolu s dieťaťom v triede a pod.).

Podľa § 28 ods.18) zák. 245/08 Z. z. každý rodič dohodne so zástupkyňou riaditeľa školy pre MŠ, resp. triednou učiteľkou dĺžku pobytu dieťaťa v MŠ od dvoch hodín až po dlhšiu dobu. Podľa želania rodičov tento čas prispôsobujeme a predlžujeme nie však na viac ako tri mesiace.

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu podľa § 28 ods.18) školského zákona č.245/08 Z. z. .

Beata Slobodová

zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ